Ուկրաինան և Միացյալ Նահանգները քննարկել են Patriot հրթիռների մատակարարումը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Կիևում հանդիպել է ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան Մեթյու Ուիթաքերի և Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի հատուկ անվտանգության և ուսումնական օգնության առաքելության հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Քուրթիս Բազարդի հետ։ Զելենսկին այս մասին գրել է իր Telegram ալիքում։
Նա նշել է, որ հանդիպմանը կենտրոնացել են Ուկրաինայի օդային տարածքի պաշտպանության վրա՝ PURL նախաձեռնության շրջանակներում Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգերի համար հրթիռների մատակարարումը ընդլայնելու միջոցով։
Զելենսկին ընդգծել է, որ Ռուսաստանի կողմից շարունակվող զանգվածային հարվածների պատճառով այս հարցը ներկայում գերակա է։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Միացյալ Նահանգների և Ուկրաինայի միջև երկկողմ պաշտպանական գործընկերությանը, այդ թվում՝ Անկարայում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Ուկրաինային Patriot համակարգեր արտադրելու լիցենզիա տրամադրելու որոշման իրականացմանը, ինչպես նաև երկու կողմերի կողմից մշակվող «Drone Deal» նախագծին։