Ուկրաինան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրում
Ուկրաինան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ է հրավիրել հուլիսի 27-ին՝ Ռուսաստանի զինված ուժերի հարվածների պատճառով Սև ծովի ծովային միջանցքով նավագնացության խափանման պատճառով։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան սոցիալական ցանցերում։
«Ռուսաստանը պատանդ է պահում համաշխարհային պարենային անվտանգությունը։ Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում ռուսական ուժերը ռմբակոծել են առնվազն երեք քաղաքացիական բեռնատար նավ։ Մի քանի տասնյակ անձնակազմի անդամներ զոհվել և վիրավորվել են։ Այսօր, հենց սեզոնի գագաթնակետին, ոչ մի նավ չի անցել Ուկրաինայի Սև ծովի ծովային միջանցքով», - գրել է նա։
Սիբիհան սա անվանել է «դիտավորյալ տնտեսական և մարդասիրական ահաբեկչություն»։ «Աֆրիկայում, Ասիայում, Մերձավոր Արևելքում և Լատինական Ամերիկայում միլիոնավոր ընտանիքներ կարող են բախվել գների բարձրացման և սովի, եթե այս գործողությունները շարունակվեն»,- նշել է նա։
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարը կոչ է արել բոլոր պետություններին, հատկապես տուժածներին, անհապաղ պահանջել, որ Ռուսաստանը դադարեցնի Սև ծովում նավերի վրա հարձակումները։