Մադուրոն և նրա կինը ԱՄՆ-ի դատարանի առջև կկանգնեն 2027 թվականի հունիսին
Ռոյթերսը հաղորդում է, որ ԱՄՆ-ում դատավորը Վենեսուելայի նախկին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի և նրա կնոջ՝ Սիլիա Ֆլորեսի դատավարությունը նշանակել է 2027 թվականի հունիսի 1-ին։
ԱՄՆ-ի ուժերը հունվարի 3-ին Կարակասում ձերբակալել են նախագահին և առաջին տիկնոջը։ Նրանք տեղափոխվել են Նյու Յորք։ Մադուրոյին մեղադրանք է առաջադրվել չորս մեղադրանքով, այդ թվում՝ նարկոահաբեկչության նպատակով դավադրություն, կոկաինի ներմուծման և «Միացյալ Նահանգների դեմ օգտագործված զենքի» պահպանման համար։ Մեղադրվելու դեպքում նախկին պետության ղեկավարը կարող է ցմահ ազատազրկման ենթարկվել։ Մադուրոյի կինը դատվում է՝ որպես հանցակից։ Մադուրոն և Ֆլորեսը առաջին անգամ դատարանում են հայտնվել հունվարի 5-ին։ Նրանք իրենց մեղավոր չեն ճանաչել։ Մադուրոյի փաստաբանը մտադիր է խնդրել գործը կարճել։ Պաշտպանությունը նախատեսում է կիրառել նախկին նախագահի անձեռնմխելիությունը՝ որպես ինքնիշխան պետության առաջնորդ։ Դատարանը կողմերի միջնորդությունների վերաբերյալ լսումներ է նշանակել 2026 թվականի նոյեմբերի 17-ին։ Դատավարության վերջնական ժամանակացույցը դեռևս վերջնականապես չի հաստատվել։ Երկու կողմերն էլ թույլ են տալիս փոփոխություններ կատարել լսումների ժամանակացույցում։