Չորեքշաբթի, 29 հուլիսի, 2026 թ., 18:45
Անգլիայի կեսը պաշտոնապես հայտարարվել է երաշտի գոտիներ, հաղորդում է The Guardian-ը՝ հղում անելով Շրջակա միջավայրի գործակալությանը։
Երաշտը պայմանավորված էր անբնականորեն քիչ տեղումներով և բարձր ջերմաստիճաններով։ Երաշտի գոտիներ պաշտոնապես հայտարարված շրջանների ցանկը ներառում է յոթ շրջան՝ Արևելյան Անգլիա, Հերտֆորդշիր և ամբողջ Լոնդոնը, Թեմզայի հովիտը, Հեմփշիրը և Ուայթ կղզին, Դևոնը և Քորնուոլը, Արևմտյան Միդլենդսը և Ուեսեքսը, ներառյալ Դորսեթը, Սոմերսեթը, Ուիլթշիրը և հարավային Գլոսթերշիրը։
«Շոգ և չոր եղանակը նշանակում է, որ մենք ներկայումս ջուրն օգտագործում ենք ավելի արագ, քան բնությունը կարող է այն լրացնել», - նշել է Շրջակա միջավայրի գործակալության ջրային տնօրեն և Ազգային երաշտի խմբի նախագահ Հելեն Ուեյքհեմը։
Նրա խոսքով՝ երկրորդ անընդմեջ ամառային երաշտը «բացառիկ լուրջ իրավիճակ է, որը երկարաժամկետ հետևանքներ կունենա մեր շրջակա միջավայրի, վայրի բնության և տնտեսության համար»։
«Մենք ուզում ենք, որ բոլորը անվտանգ մնան և բավարար ջուր խմեն շոգ եղանակին, բայց յուրաքանչյուր կաթիլ, որը մենք կարող ենք խնայել, կաթիլ է բնության և գյուղատնտեսության համար», - հավելել է Ուեյքհեմը։ Հուլիսը կանխատեսվում է, որ կլինի ամենաչոր ամիսը պատմության մեջ։