«Ադրբեջանի նախագահի արտահերթ ընտրությունը կարող է պայմանավորված լինել ևս մեկ ոչ պակաս կարևոր հանգամանքով». Սաքունցի դիտարկումները
![]() 122 Երեքշաբթի, 06 փետրվարի, 2018 թ., 11:40 Իլհամ Ալիևի կողմից Ադրբեջանի նախագահի արտահերթ ընտրությունների նշանակումն ապրիլի 11-ին կարող է պայմանավորված լինել ևս մեկ ոչ պակաս կարևոր հանգամանքով: Սինխրոնացնել Ադրբեջանում իշխանության ձևավորման գործընթացը ՀՀ-ում իշխանության ձևավորման հետ: Ինչո՞ւ: Կա մեկ գլխավոր պատճառ: Լեռնային Ղարաբաղի բանակցությունների սահուն, ըստ երևույթին արդեն որոշված սխեմայով իրականացման ապահովումը և զերծ պահել այդ գործընթացի հետաձգումը որևէ ներքաղաքական գործոնի օգտագործման և շահարկման միջոցով: Պետք է ենթադրել, որ կան հստակ պայմանավորվածություններ, որոնք այլևս իրագործման փուլում են գտնվում: Այս վարկածի օգտին բազմաթիվ փաստեր կան: Աղբյուրը` Արթուր Սաքունց (ֆեյսբուք) |