Ստեփանակերտի ընկալելիությունը Վաշինգթոնում
![]() 442 Հինգշաբթի, 15 մարտի, 2018 թ., 22:10 «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանն իր հոդվածում գրում է. «Արցախի Հանրապետության նախագահի խոսքն ուղղված ԱՄՆ-ի խորհրդարանականներին (սենատորներ և կոնգրեսականներ) կարևորագույն ողերձներ է փոխանցում հակամարտության էության լուսաբանման, Բաքվի կողմից որդեգրված և հետևողականորեն կիրառված արցախահայության ոչնչացման քաղաքականության, Հիշեցումը, որ ԱՄՆ-ի օրենսդիր թևը առաջիններից էր, որը քվեարկել է և ընդունել Սումգայիթն ու ադրբեջանական ջարդարար քաղաքականության այլ դրսևորումները դատապարտող փաստաթղթեր, մի օրինակ է արցախյան և ամերիկյան դիրքորոշումների համատեղելիությունը շեշտելու առումով: Քաղաքական հռետորության արվեստի օրինակները շարունակվում են նախագահ Սահակյանի խոսքում, երբ ընդգծվում է արցախյան կողմի կառչած լինելը երկխոսության, բանակցային գործընթացին, հետևաբար նաև դիրքորոշումը՝ պատերազմի մերժման և ուժի բացառման: Ադրբեջանի ներկայացումը իբրև հայությունը Բայց՝ ամենահիմնականը․ նախագահ Սահակյանն ընդգծում էր Վաշինգթոնի միակ պետություն լինելու հանգամանքը, որը ֆինանսական օժանդակություն է տրամադրում Արցախին: Որքան էլ հակափաստարկներ հնչեն, այնուամենայնիվ պաշտոնական Ստեփանակերտի և Արցախի Հանրապետւթյունը ներկայացնողների իրողական ճանաչումով կարող է մեկնաբանվել երևույթը: Այդ պատճառով էլ Բաքուն լուրջ անհանգստություն է ապրում, որը այս առիթով արտգործնախարարություն է Հայ Դատի գրասենյակները: Արցախի Հանրապետության ճանաչման գործընթացում տեսանելի այս տեղաշարժերը կարևոր նախադրյալներ Այդ ենթահողի պատրաստության մեջ իբրև կարեվոր ներդրում կարելի է դիտարկել Բակո Սահակյանի այցը |