«Եթե մոնիթորինգ անենք միջազգային մամուլը, կտեսնենք ՀՀ հեղինակությունը վերջին 15 օրվա ընթացքում աճել է ու շարունակում է աճել». Փաշինյանը՝ Կարեն Ավագյանին
![]() 456 Երեքշաբթի, 01 մայիսի, 2018 թ., 14:10 «Ապրիլի 21-25-ը դիվանագիտությունների առջև ձեր որոշ կողմնակիցներ ակցիաներ են արել, այդ թվում՝ ներխուժումներ: Չեք համարո՞ւմ, որ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցիչները ոչ թե այսօրվա իշխանություններն են ներկայացնում: Ակնհայտ է, որ սա հարվածել է մեր պետության հեղինակությանը»,- դիմելով ՀՀ վարչապետի թեկնածուին՝ հարցրեց ՀՀԿ-ական Կարեն Ավագյանը: «Դիվանագիտական ներկայացուցչությունները համարվում են ՀՀ տարածք: Ինչ վերաբերում է հեղինակությանը, ձեր տեսակետը կհամարձակվեմ չկիսել: Եթե մոնիթորինգ անենք միջազգային մամուլը, կտեսնենք ՀՀ հեղինակությունը վերջին 15 օրվա ընթացքում աճել է ու շարունակում է աճել: Հույս ունեմ, որ Դուք, ձեր խմբակցությունը չեք խոչընդոտի ՀՀ միջազգային հեղինակությանը»,- պատասխանեց Փաշինյանը: |