«Բացառում եմ, որ իմ իմացությամբ որևէ պաշտոնյայի երեխա կխուսափի զինվորական ծառայությունից». Դավիթ Տոնոյան
![]() 437 Երկուշաբթի, 09 հուլիսի, 2018 թ., 16:25 «Ես բացառում եմ, որ իմ իմացությամբ որևէ պաշտոնյայի երեխա կխուսափի զինվորական ծառայությունից»,- այսօր Կենտրոնական հավաքակայանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։ Հարցին՝ այն պաշտոնյաների երեխաները, որոնք արտոնյալ պայմաններում տարկետում են ստացել, ի՞նչ է արվում այդ ուղղությամբ, Դ. Տոնոյանը պատասխանել է, որ այդ գործերն ուսումնասիրվում են: «Այդ ուղղությամբ որոշակի աշխատանքներ են տարվում։ Եթե եղել են խախտումներ, օրենքի սահմաններում պետք է վերականգնվի նրանց ծառայության իրավունքը»։ Դավիթ Տոնոյանը նաև դիտողություն է արել լրագրողներին, որ չափազանց մեծ ուշադրություն են դարձնում վարչապետի որդու զինծառայության փաստին՝ խնդրելով բոլոր զինվորների հանդեպ հավասարություն սահմանել: Անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին՝ նախարաը նշել է, որ վիճակը վերահսկելի է թե՛ Նախիջևանի, թե՛ Արցախի հյուսիսային ուղղությամբ: |