«Ռազմաքաղաքական իրավիճակը բավականին լարված է». Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
![]() 1142 Կիրակի, 15 հուլիսի, 2018 թ., 23:30 «Ռազմաքաղաքական իրավիճակը բավականին լարված է, նկատի չունեմ միայն հրադադարի խախտումները... Տեսնում եք՝ անընդհատ ագրեսիվ հայտարարություններ Արդբեջանի կողմից, ու մենք պետք է ծայրահեղ զգոն լինենք ու պատրաստ ցանկացած պրովոկացիայի, ցանկացած պահի: Շփման գծի երկայնքով կան ադրբեջանական որոշ ստորաբաժանումների կուտակումներ: Նախիջևանի ուղղությամբ ևս կա ապակառուցողական գործողություն: Այս բոլոր իրավիճակներում պետք է մեր շահերը պինդ ձևով պաշտպանենք: Պարոն Ալիևը ներքաղաքական խնդիրներ ունի ու վախեր, որ ՀՀ-ում ժողովրդավարական պրոցեսներից իր ժողովուրդը կարող է ոգևորվել ու պրոցեսներ սկսել: Այս պատճառով է, որ այդ երկրի ցանկացած գործողություն ուղղված է ոչ միայն ՀՀ-ին, այլև ժողովրդավարությանը»,- անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին՝ ֆեյսբուքյան եթերում հայտարարեց ՀՀ վարչապետը: |