Վարուժան Գեղամյանը՝ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների լարվածության մասին
![]() 439 Ուրբաթ, 03 օգոստոսի, 2018 թ., 17:05 Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. Թուրք-ամերիկյան լարվածության մասին մի երկու հակիրճ դիտարկում ԱՄՆ սենատն ընդունել է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու նախագիծը։ Դրանից հետո թուրքական կողմից սկսեցին հնչել սպառնալիքներ ու «մեզ դրանով չեք վախեցնի» կամ «սկի մեր վեջն էլ չի» տիպի արտահայտություններ։ Թուրքերը այս օրերի լարված իրավիճակն օգտագործում են նաև արտաքին քաղաքական դիրքերն ուժեղացնելու համար։ Պատահական չի, որ հենց նմանատիպ ճգնաժամային իրավիճակներում շատ արագ հայտնվում են հերթական լուրեր ռուս-թուրքական հարաբերությունների «հերթական ձեռքբերման» մասին։ Էս հարցում թուրքերը շահագրգռված են ցույց տալ «ռուսական թևում» գրանցված աննախադեպ հաջողությունները՝ արևմուտքի հետ սակարկելու գործում դիրքերն ամրապնդելու համար։ Քանի տնտեսական վիճակը վատանում է, իշխանությունները շարունակելու են ավելի խտացնել «արևմուտքի թշնամիների» հետ հարաբերություններում առկա լարվածությունը։ Դա միակ ձևն ա խուսափել ժողովրդական բողոքի հետ առևերեսվելուց։ |