«Մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ հարուցված նոր քրգործը Ռոբերտ Քոչարյանին չի վերաբերվում». փաստաբան
![]() 908 Չորեքշաբթի, 05 սեպտեմբերի, 2018 թ., 13:20 «Երեկ ՀՔԾ քննիչի կողմից որոշում է կայացվել, փոստով ծանուցում է ուղարկվել որոշման մասին, որպեսզի գնանք և իրականացնենք ստորագրություն չհեռանալու վերաբերյալ: Վերաքննիչ դատարանը մեր պաշտպանյալին ճանաչել է անձեռնմխելի, հետևաբար այդ առաջադրված մեղադրանքների մասով չի կարող իրականացվել քրեական հետապնդում, իսկ խափանման միջոցի կիրառումը ևս քրեական հետապնդում է, ինչից ելնելով կարող եմ ասել, որ որոշումը օրինական չէ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ասել է Ռ. Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը՝ հավելելով, որ Մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ հարուցված նոր քրեական գործը Քոչարյանին չի վերաբերում. «Մենք որևէ կարգավիճակ չունենք այդ մասով: Ինչքանով մենք տեղյակ ենք, այդ էպիզոդը մեզ չի վերաբերում. նախ և առաջ այդ քրեական գործը պետք է չհարուցվեր վաղեմության հիմքով»,- կարծիք է հայտնել փաստաբանը: |