«Դիմել ենք սահմանապահ զորքերին հասկանալու համար՝ արդյոք սահմանափակում կա՞ Ռոբերտ Քոչարյանի երկրից մեկնելու հարցում, թե՞ ոչ». փաստաբան
![]() 473 Չորեքշաբթի, 05 սեպտեմբերի, 2018 թ., 13:42 «Դեռեւս 2017թ.-ին Սահմանադրական դատարանը որոշել է, որ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից մեղադրյալի անձնագիրը պահելը հակասում է Սահմանադրությանը, եթե չկա խափանման միջոց»,- այսօրվա ասուլիսում ասաց Ռ. Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբլյանը՝ նշելով, որ ՄԻՊ-ը դիմել էր Սահմանադրական դատարանին, որն էլ որոշում էր կայացրել, որ մեղադրյալի անձնագիրը չի կարող պահել վարույթն իրականացնող մարմինը: «Չեմ կարծում, որ նախաքննական մարմինն այդ մասին տեղյակ չէ»,- հավելեց նա: Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ իրենք դիմել են սահմանապահ զորքերին՝ հասկանալու համար, թե արդյոք սահմանափակում կա՞ երկրից մեկնելու, թե՞ ոչ: Այժմ սպասում ենք պատասխանի, որից հետո մեր դիրքորոշումը կհայտնենք»,- եզրափակեց Արամ Օրբելյանը: |