«Ինչ էլ լինի, միանշանակ, ռոբն էլ, մնացած բոլոր հանցագործներն էլ նստելու են»․ Արեն Մանուկյան
Երեքշաբթի, 11 սեպտեմբերի, 2018 թ., 17:15
ՀԱԿ նախկին պատգամավոր Արամ Մանուկյանի որդին՝ Արեն Մանուկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Շատ տխուր ա, թե ձայնագրության փաստը, թե խոսակցության որոշ դրվագներ։ Ասուլիսում հնչող «կռուտիտներն էլ», մասնավորապես, դատավորին չճանաչելու, հետը չխոսալու մասով։
Նոր փաստեր ներկայացնելն էլ մարտի 1-ի գործով կարծում եմ կոնտր սենսացիայով ձայնագրության աղմուկը լռեցնել ու շեղելն էր, որը էլի շատ վատ ա։ Առավել ևս, որ հաջորդ նախադասությունով ասում ես, որ անունը չես տալիս, որ չփախնեն․ էդ փող տվողն էլ, վերցնողն էլ արդեն հասկացավ ում մասին ա, նենց որ գաղտնիությունը նախաքննական հեչ պետք չէր բացել։
Բայց, ինչ էլ լինի, միանշանակ, ռոբն էլ, մնացած բոլոր հանցագործներն էլ նստելու են, ու էս իրավիճակը , Վանեցյանի ու Խաչատրյանի կիքսերն էլ շատ փոքր բաներ էր դրա դեմ։ Նենց որ փաստաբաններն ու ռոբի փողով ապրող մեդիաներն ու ֆեյսբուքյան ակտիվիստերը ինչքան ուզում են վայնասուն բարձրացնեն, մեր օրակարգը սրանով չի փոխվելու՝ հեղափոխությունը հաղթելու ա»։