«Շարմազանովն ԱԺ ամբիոնից դժգոհում է անօրինականությունից»․ Դերենիկ Մալխասյան
![]() 338 Չորեքշաբթի, 12 սեպտեմբերի, 2018 թ., 11:30 Քաղաքական մեկնաբան Դերենիկ Մալխասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ուրեմն պրն Շարմազանովն ԱԺ ամբիոնից դժգոհում է անօրինականությունից՝ վկայակոչելով անօրինական ճանապարհով ձեռք բերված գաղտնալսումները։ Բայց էդ հեչ։ Ձեր նկատմամբ ձեր կարծիքով կատարվող անօրինականությունների ու անարդարությունների միակ մեղավորը դուք եք՝ ձեր առաջնորդներ Ռոբերտով ու Սերժով հանդերձ։ Ուրեմն դուք 2008թ. բռնազավթել եք պետական իշխանությունը ՀՀ-ում՝ 10 մարդու կյանքի գնով, դուք հնարավորություն ունեիք քաղաքակիրթ ճանապարհով իշխանությունն հանձնել ընտրությունների միջոցով 2012, 2013 և 2017թթ-ին, բայց դուք գերադասել եք շարունակել պետական իշխանության բռնազավթման հանցագործ պրակտիկան։ Կարող էիք իշխանությունը հանձնել այլ քաղաքական ուժի, բայց գերադասեցիք հավերժացնել Սերժի իշխանությունը։ Աղբյուրը` Դերենիկ Մալխասյանի ֆեյսբուքյան էջ |