«Նման հիմարություն միայն ադրբեջանական կողմը կարող էր տարածել». Աշոտ Ասատրյան
![]() 929 Հինգշաբթի, 13 սեպտեմբերի, 2018 թ., 17:15 Ռազմական վերլուծաբան Աշոտ Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող «Շանթ 2018» զորավարժությանը, որի ժամանակ Հայաստանը պատերազմ է հայտարարում Ադրբեջանին ու պետական կառույցներն անցնում են այդ զորավարժությունը։ Ադրբեջանական կողմին անհանգստացրել է զորավարժության հենց պատերազմ հայտարարելու գործընթացը։ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը հայտարարել է, որ սա ապացուցում է իրենց այն պնդումը, թե հայերը օկուպանտներ են։ Նման հիմարություն միայն ադրբեջանական կողմը կարող էր տարածել։ Ըստ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Հիքմեթ Հաջիևի, Հայաստանի նոր իշխանությունը շարունակում է նախկինների կատարած ռազմական գործողությունները և Հայաստանում հեղափոխությունից հետո Արցախի հարցի շուրջ ոչինչ չի փոխվել։ Ադրբեջանական մի շարք կայքեր արդեն տարածում են նյութեր «Հայաստանը Ադրբեջանին պատերազմ է հայտարարում» վերնագրերով, որը խուճապ է առաջացրել քաղաքացիների շրջանում։ Մի շարք օգտատերեր իրենց անհանգստությունն են հայտնել այս հարցի շուրջ»: Աղբյուրը` Աշոտ Ասատրյանի ֆեյսբուքյան էջ |