Ո՞ր հարցերին չանդրադարձավ Փաշինյանը. պարզաբանում է Սուրեն Սարգսյանը
![]() 315 Չորեքշաբթի, 26 սեպտեմբերի, 2018 թ., 13:30 Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Փաշինյանի առաջին ելույթը ՄԱԿ-ում. Փաշինյանի ելույթը անգլերեն/ֆրանսերեն էր, ՄԱԿ-ի պաշտոնական լեզուներն ու ֆրանկոֆոն Հայաստանի ուղերձը։ Շեշտեց, որ Հայաստանը փոփոխություններ չի անելու արտաքին քաղաքականության մեջ և մի պետության հաշվին մյուսի հետ «ընկերություն» չի անելու։ Խոսեց խաղաղապահների մասին, որ Հայաստանը տրամադրում է ՄԱԿ-ին, իհարկե, անդրադարձավ Սիրիայում հայկական ներգրավվածությանը, նշելով, որ դա արվում է մեր համայնքի համար և ունի մարդասիրական բնույթ։ Խոսեց Արցախի մասին՝ որպես արտաքին քաղաքականության կարևոր մարտահրավեր և նշեց, որ Բաքուն պետք է ուղիղ խոսի Ստեփանակերտի հետ։ Հետաքրքիր է, որ չանդրադարձավ այն թեզին, որ չի պատրաստվում բանակցել Արցախի փոխարեն, բայց շեշտեց, որ Հայաստանը շարունակելու է մասնակցել բանակցային գործընթացին ՄԽ շրջանակներում։ Խոսեց ՄԱԿ օրակարգի և դրանում Հայաստանի ներգրավվածության մասին։ Իհարկե խոսեց ցեղասպանության մասին՝ մարդու իրավունքների համատեքստում։ |