Տարոն Մարգարյանը Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին չի մասնակցել՝ մեկնել է Մոսկվա, որ «չիմանա, չլսի, չտեղեկանա», թե ով է ընտրվում. «Հրապարակ»
![]() 274 Հինգշաբթի, 27 սեպտեմբերի, 2018 թ., 09:50 «Հրապարակ»-ը գրում է. «Տարոն Մարգարյանը Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին չի մասնակցել՝ մեկնել է Մոսկվա, որ «չիմանա, չլսի, չտեղեկանա», թե ով է ընտրվում քաղաքապետ, ինչպես և ումով։ Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ-ականներին, նրանց մեծ մասը նույնպես չի մասնակցել․ նախ՝ միասնական հրահանգ չի եղել, թե ում ընտրել, բայց բոլորը լռելյայն հասկացել են՝ բացի Հայկոյից, ում ուզեն։ Եվ որքան էլ պարադոքսալ՝ շատերն ընտրել են ԲՀԿ-ին, քոչարյանական ՀՀԿ-ականները՝ ՀՅԴ-ին, քչերը՝ «Լույսին»․ «Սկզբունքորեն պատրաստ էինք Զեյնալյանին շատ ձայն տալ, աշխատել իր համար, սակայն նա այդպես էլ գարանտիա չտվեց, որ չի համագործակցելու «Իմ քայլի» ու Հայկոյի հետ՝ ցանկացած պարագայում, իսկ ընտրությունների գիշերը՝ վերջնական արդյունքները չիմացած, Հայկոյի շտաբ վազելն ավելի ամրապնդեց մեր կասկածները»։ Մանրամասները՝ թերթի համարում: |