«ԼՂ հակամարտությունը կարող է դուրս գալ եռակողմ պայքարի շրջանակներից». Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը վրացական հեռուստաալիքին
![]() 413 Երկուշաբթի, 01 հոկտեմբերի, 2018 թ., 11:05 ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հարցազրույց է տվել վրացական Starvision հեռուստաալիքին, որում խոսել է նոր Հայաստանի, Վրաստանի հետ հարաբերությունների, արտաքին գործոնների և Արցախյան հակամարտության կարգավորման մասին: «Ղարաբաղյան թեման կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի, այլ նաև ողջ տարածաշրջանի համար: Այդ խնդրի լուծումը տեսականորեն կարող է այլ ուղիներ ունենալ: Սակայն ինձ իրատեսական է թվում միայն մեկ ուղի՝ բանակցային ուղին: Մյուս բոլոր ուղիները տանում են դեպի ռազմական գործողությունները, կործանումն ու մարդկային ողբերգությունը»,- ասել է ՀՀ նախագահը: Նրա խոսքով՝ Հարավային Կովկասում չափից շատ են կենտրոնացած սպառազինությունները, և Արցախյան հակամարտությունը հեշտությամբ կարող է դուրս գալ Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի դիմակայման շրջանակներից: «Դրանից կտուժեն բոլորը, այդ թվում՝ Վրաստանը, և շատ այլ երկրներ»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը: «Մենք պետք է ջանքեր գործադրենք, որպեսզի այդ միակ ճիշտ մոտեցումը՝ բանակցությունները, ոչ միայն ուժի մեջ մնան, այլ նաև իրական արդյունք տան»,- հավելել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |