Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Նյու Յորքի «Քարնեգի» հիմնադրամի նախագահի հետ
Չորեքշաբթի, 03 հոկտեմբերի, 2018 թ., 19:35
Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Նյու Յորքի «Քարնեգի» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանի հետ, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել հիմնադրամի և, մասնավորապես, նրա նախագահ Վարդան Գրեգորյանի կողմից մեր երկրում իրականացվող գիտական, կրթական, մարդասիրական ծրագրերը։
Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանում «Քարնեգի» հիմնադրամի հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը: Խոսելով հիմնադրամի գործունեության մասին՝ Վարդան Գրեգորյանն ասել է, որ իրենք պատրաստ են աջակցել այն նախաձեռնություններին ու գաղափարներին, որոնք կնպաստեն Հայաստանի առաջընթացին։ Նախագահ Սարգսյանը հատկապես կարևորել է կրթական ծրագրերը՝ նշելով, որ զարգացած և առաջադեմ երկիր ունենալու հիմնական գրավականը կրթությունն ու գիտելիքն են։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների, համահայկական կարևորություն ունեցող օրակագային հարցերի, հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության զարգացման հեռանկարների, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի շուրջ։