ԱԺ-ն չընդունեց Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագիծը
![]() 444 Երկուշաբթի, 22 հոկտեմբերի, 2018 թ., 17:55 Ձայների 56 կողմ, 3 դեմ հարաբերակցությամբ ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ մերժեց Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագիծը: Ավելի վաղ ՀՀԿ-ն հայտարարել էր, որ կողմ չէ ներկայացված նախագծին, ինչ վերաբերում է ՀՅԴ-ին, վերջինները նշել էին, որ դեմ են դեկտեմբերին արտահերթ անցկացնելու գաղափարին, բայց այսօր կողմ կքվեարկեն ԸՕ փոփոխություններին: ԸՕ նախագծին կողմ էին արտահայտվել «Ելք»-ն ու «Ծառուկյան» խմբակցությունը: Տեղեկացնենք, որ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններն ընդունելու համար անհրաժեշտ էր 63 պատգամավորի կողմ քվե, քանի որ սա համարվում է Սահմանադրական օրենք: Ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով հարցին՝ օրենսգրքի չընդունումը կարո՞ղ է հանգեցնել հանրահավաքների, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանն ասել էր. «Ոչ, ընդամենն Ընտրական օրենսգիրքը չի ընդունվի ու կմասնակցենք հին օրենսգրքով, որը վատ պայմաններ է ստեղծում նոր կամ հանրային աջակցություն չունեցող կուսակցությունների համար»: |