«Նիկոլ Փաշինյանը թույլ տվեց արտաքին քաղաքական հերթական սխալը». Արտակ Զաքարյան
![]() 837 Չորեքշաբթի, 21 նոյեմբերի, 2018 թ., 15:05 ՊՆ նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը թույլ տվեց արտաքին քաղաքական հերթական սխալը: Խոսելով Ադրբեջանում գերեվարված Հայաստանի քաղաքացիներին փոխանակելու մասին, նա ասաց, որ չի կարելի նրանց դիմաց ազատ արձակել երկու ռամիլ սաֆարովի: Խոսքը 2014թ. Արցախում վնասազերծված ադրբեջանցի երկու դիվերսանտների մասին է, որոնցից մեկին Արցախի Հանրապետության դատարանը դապարտել է ցմահ, մյուսին՝ 22 տարվա բանտարգելության: Փաշինյանը ճիշտ կաներ, եթե ասեր, որ այդ դապարտյալներին ներում շնորհելու կամ Ադրբեջանում պահող հայ գերիների հետ նրանց փոխանակման հարցը Հայաստանի իշխանությունների իրավասությունից դուրս է, Բաքուն պետք է փորձի համաձայնության գալ Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ: Դրա փոխարեն Փաշինյանն իր վրա վերցրեց ադրբեջանցի դիվերսանտների հետագա ճակատագրի տնօրինման պատասխանատվությունը և առիթ տվեց, որպեսզի Ադրբեջանը միջազգային հարթակներում շարունակի պնդել, որ իր քաղաքացիները «Հայաստանի պատանդն են»: Հերթական վրիպումն էր»: |