«Նոր իշխանությունները բանակում մթնոլորտի առողջացման մի կարևոր խնդիր ունեն լուծելու». Արման Մելիքյան
![]() 332 Երկուշաբթի, 03 դեկտեմբերի, 2018 թ., 00:15 Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նոր իշխանությունները բանակում մթնոլորտի առողջացման մի կարևոր խնդիր ունեն լուծելու՝ պետք է իսպառ արմատախիլ արվի հերթական ու արտահերթ սպայական կոչումներ ստանալու և պաշտոնեական շարժի հնարավորությունն ապահովելու համար սպաներից գումարներ շորթելու այլանդակ «ավանդույթը»: Բանակային ծառայությունը բիզնեսի վերածելու ակունքը սա է: Այդ զարհուրելի պրակտիկան ոչնչացնելուց հետո միայն հնարավոր կլինի լրջորեն մտածել նաև բանակային կյանքում վատնումները, նյութատեխնիկական միջոցների գողությունը և այլ չարաշահումները կանխելուն կամ դրանք բացահայտելուն ուղղված քայլերի մասին: Ճիշտ է, այս ամենը իրականացնելու համար բացի բարի ցանկություններից նաև անհրաժեշտ է շատ որոշակի մասնագիտական գիտելիքների ու հմտությունների տիրապետել»: |