«Չի կարելի սենց զոռբա հայտարարություններ անել». Աշոտ Ասատրյան
![]() 390 Հինգշաբթի, 13 դեկտեմբերի, 2018 թ., 23:15 Ռազմական վերլուծաբան Աշոտ Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երկրի ղեկավարի խոսքը պետք է գոնե մի փոքր կշիռ ունենա: Նազարբաևը և Լուկաշենկոն իրար հերթ չտալով փորձում են ամեն գնով լարել ՀԱՊԿ անդամ երկրների հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Առաջինը Նազարբաևը հայտարարեց, որ իբր ՀԱՊԿ-ը կողմ է, որպեսզի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը ժամկետից շուտ ստանձնի Բելառուսի ներկայացուցիչը: Հայտարարությունը հերքվեց Հայաստանի և Ռուսաստանի կողմից: Հետո Լուկաշենկոն նմանատիպ հայտարարությամբ հանդես եկավ, որը կրկին հերքվեց: Հիմա կրկին Նազարբաևը նույն հայտարարությամբ հանդես եկավ, որից հետո հայկական կողմը կրկին հերքեց այդ լուրը: Երևի մինչև վաղը ռուսական կողմն էլ դա կհերքի կամ հնարավոր է էլ ուշադրություն չդարձնի Նազարբաևի հայտարարություններին: Վերջիվերջո երկրի ղեկավար ես, երկիր ես ներկայացնում, չի կարելի էլի մեկ թեմայի շուրջ սենց զոռբա հայտարարություններ անել»: |