«1994-ից պրեզիդենտ է, բայց կոլխոզի նախագահի մակարդակից վերև չի բարձրացել». Վարդան Հարությունյան
![]() 566 Երեքշաբթի, 18 դեկտեմբերի, 2018 թ., 16:15 Հասարակական գործիչ, իրավապաշտպան, հրապարակախոս Վարդան Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Լուկաշենկոյի ասուլիսի Փաշինյանին վերաբերվող հատվածը փայլուն բնութագրում է ոչ միայն Լուկաշենկո պետական գործչին, այլև նրա մարդկային որակները։ Նա 1994-ից պրեզիդենտ է, բայց կոլխոզի նախագահի մակարդակից վերև չի բարձրացել։ Բոլորին է հայտնի, որ մասնավոր ու փակ, զրույցների ժամանակ կարող են ամենատարբեր խոսակցություններ լինել։ Կարող են լինել բարձր կամ ցածր տոնայնությամբ։ Կարող են օգտագործվել հրապարակային զրույցներին ոչ հարիր բառապաշար։ Կարող են լինել մտերմիկ կամ սուր կամ հայհոյախառն։ Զրուցողներն ազատ են, որովհետև զրույցը հրապարակման ենթակա չէ։ Բելոռուսիան Եվրոպայի ամենահետամնաց ու հետադիմական երկրներից է։ Ոչ թե այն պատճառով, որ այդ գեղեցիկ ու արժանավոր երկրի ժողովուրդը լավ ապրելու ու լավ երկիր կառուցելու ձևը չգիտի, այլ այն պատճառով, որ այդ երկրի դիկտատորը զուրկ է պետական գործիչին և տղամարդուն /մարդուն/ վայել որակներից։ |