«Լավ է, որ նման հայտարարություն է հնչում Ադրբեջանի կողմից». ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ
![]() 571 Հինգշաբթի, 20 դեկտեմբերի, 2018 թ., 13:10 ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր ճեպազրուցի ընթացքում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցին և Ադրբեջանի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ բարենպաստ իրավիճակ է ստեղծվել հակամարտության կարգավորման համար: «Այս առնչությամբ պետք է արձանագրեմ, որ մենք բազմիցս ենք հայտարարել բանակցային գործընթացի համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու մասին: Բազմիցս նշել ենք, թե այդ միջավայրի կոմպոնենտները որոնք են, որ պետք է կատարվեն վստահության մեխանիզմների ներդրման վերաբերյալ նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, որ պետք է հրաժարվել ռազմական հռետորաբանությունից և ժողովուրդների թշնամանքի քարոզումից: Ոգևորիչ չէի ասի, բայց լավ է, որ նման հայտարարություն է հնչում Ադրբեջանի կողմից, քանի որ սա առաջին անգամ է, որ նման բան է արվում»,- ասել է Ա. Նաղդալյանը: |