«ՀՀ քաղաքացիները երբևէ չեն ակնկալել տեսնել կենցաղային պարզունակ բանավեճերի մեջ ներքաշվող ու խաշի մասին աշխարհացունց դատողություններ անող վարչապետի». Կարպիս Փաշոյան
![]() 658 Կիրակի, 13 հունվարի, 2019 թ., 19:00 Հրապարակախոս Կարպիս Փաշոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները ակնկալում են տեսնել տնտեսական քաղաքականության, ՀՆԱ-ի, աղքատության, սոցիալական անարդարության, պառլամենտարիզմի Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և տարատեսակ այլ հիմնախնդիրների վերաբերյալ մտորող վարչապետի։ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները երբևէ չեն ակնկալել տեսնել կենցաղային պարզունակ բանավեճերի մեջ ներքաշվող ու խաշի մասին աշխարհացունց դատողություններ անող վարչապետի։ Կարծում եմ ինչ-որ մեկն այս ամենի մասին պետք է հուշի պարոն վարչապետին։ Չի կարելի այսպես ու այս տրամաբանությամբ»։ |