Շարունակվում է «Սասնա ծռեր» խմբի 10 անդամների գործով դատական նիստը
![]() 453 Չորեքշաբթի, 16 հունվարի, 2019 թ., 12:30 Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում, դատավոր Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ, ընթանում է «Սասնա ծռեր» խմբի 10 անդամների գործով հերթական դատական նիստը։ Դատաքննությունն այսօր սկսվել է ամբաստանյալների կողմից ակցիայով. նրանք ձեռքներին պահել են բոլոր ամբաստանյալների լուսանկարները և պահանջում են նրանց նկատմամբ անցումային արդարադատություն իրականացնել: Հիշեցնենք, որ 2016 թ. հուլիսի 17-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու նախապատրաստության, ծանրացուցիչ հանգամանքներում սպանությունների, շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի միջոցներ զավթելու, պատանդ վերցնելու և պահելու, ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու, զենք, ռազմամթերք հափշտակելու, ուրիշի գույքը գաղտնի հափշտակելու և դիտավորությամբ ոչնչացնելու փաստի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործերը քննվում են դատարաններում։ ՊՊԾ գունդը զավթելու և նշված այլ արարաքները կատարելու մեջ մեղադրվում է 32 անձ: |