«Գուցե հիշողությունս դավաճանում է». Դանիել Երաժիշտ
![]() 400 Շաբաթ, 02 փետրվարի, 2019 թ., 15:35 ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Դանիել Երաժիշտը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Չեմ հիշում, Ռ.Քոչարյանն էր, թե իր պաշտպաններից մեկը վերջերս, հեռուստատեսությամբ հայտարարել էր, որ Քոչարյանն էր կարգադրել, որպեսզի 2008-ի մարտի 1-ին բանակը ոչ թե մասնակցի ցուցարարների ճնշմանը, այլ պաշտպանի պետական օբյեկտների անվտանգությունը: Իսկ հիմա պաշտպանը ասում է, որ այդ (այսպես կոչված 0038) հրամանը տվել է պաշտպանության նախարարը, ով իրավասու էր նման հրաման արձակելու ինքնուրույն, առանց նախագահին տեղեկացնելու, և նախագահը իրոք տեղյակ չեր: Բարեկամներ, գուցե հիշողությունս դավաճանում է: Եթե որևէ մեկն ավելի ստույգ գիտի, խնդրում եմ ինձ ուղղել: Բացի այդ, ես մասնագետ չեմ, ուստի կուզենայի իմանալ արդյոք այս իրարամերժ վկայություննը թյուրիմացություն է, հակասություն է, թե՞, պարզապես, հերթական ՍՈՒՏ՝ նախագահական ՈՃՈՎ: Շնորհակալություն»: |