«Հնչեցվող պնդումերը վերոհիշյալ ծրագրում նենգափոխվել են». Արման Մելիքյան
![]() 350 Շաբաթ, 09 փետրվարի, 2019 թ., 03:05 Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կառավարության ծրագրի արտաքին քաղաքականությանը նվիրված բաժնում Արցախի՝ բանակցային գործընթացի լիարժեք մասնակցությունն ապահովելու մասին դրույթը բացակայում է: Դրա փոխարեն խոսվում է այն մասին, որ «Արցախի կարգավիճակը և անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի առաջնահերթ գերակայություններն են»: Այսինքն՝ Հայաստանի կառավարությունը ծրագրում է բանակցել այն հարցերի շուրջ, որոնց վերաբերյալ ՀՀ վարչապետը բանակցելու մանդատ չի ստացել արցախահայությունից: Արցախի՝ բանակցությունների լիիրավ կողմ լինելու անհրաժեշտության վերաբերյալ մինչ այժմ հնչեցվող պնդումերը վերոհիշյալ ծրագրում նենգափոխվել են ու վերաշարադրվել հետևյալ կերպ. «Կառավարությունը վերահաստատում է, որ Արցախը, որպես հակամարտության հիմնական կողմ, պետք է որոշիչ ձայն և ներգրավվածություն ունենա իրական և տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված հանգուցալուծման գործընթացում»: Փաստորեն, այսպիսով Հայաստանի կառավարության կողմից հատուկ ընդգծված է, որ բանակցային գործընթացն ու «հանգուցալուծման» գործընթացը տարբեր բաներ են և Արցախը միայն երկրորդին է մասնակցելու... Միգուցե...»: |