«Քանի հարցը բացվել ա, Արցախի մասին մի գրառում էլ ես անեմ». Սուրեն Սահակյան
![]() 490 Չորեքշաբթի, 27 փետրվարի, 2019 թ., 22:50 «Քաղաքացիական որոշում» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Սուրեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Քանի հարցը բացվել ա, Արցախի մասին մի գրառում էլ ես անեմ... Հող հանձնելու հարցը, իհարկե, հանրային միակ պայմանագիրն ա՝ այն չի հանձնվելու ու հարցը հիմա ակտուալ էլ չի։ Փոխարենն ակտուալ ա բանակցություններին մասնակցել-չմասնակցելու հարցը։ 2016-ի քառօրյա բախումը միջազգային հանրության մոտ միանշանակ արձագանք ունեցավ՝ 1994-ի պայամանավորվածությունները չի կարելի խախտել։ 1994-ի պայմանավորվածություններում սահմաններ են գծագրված։ Ըստ էության, աշխարհն ասում էր, որ պետք ա վերականգնվեն մինչև 2016-ի ապրիլի 1-ը եղած սահմանները։ Բայց Հայաստանը դա չպահանջեց, քանի որ Սերժը գտավ, որ «մարտավարակա՛ն առումով կամ ռազմավարական առումով Արցախի հողերի 1/1000-րդ մասն անպետք տարածքներ են»։ Ասածս ինչ ա՝ եթե բանակցություններ, ապա գոնե ելման կետը պետք ա լինի մինչև 2016-ը եղած սահմանների վերականգնումը»: |