«Մեր հարևան պետության ղեկավարը մեր թշնամու հետ մեղադրանքներ է հնչեցնում մեր դեմ». Աշոտ Ասատրյան
![]() 494 Կիրակի, 03 մարտի, 2019 թ., 13:40 Ռազմական վերլուծաբան Աշոտ Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վրաստանի նախագահը Ադրբեջանում օկուպացրած տարածքներից է խոսում։ Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի նախագահի պաշտոնում Ադրբեջան առաջին այցի ժամանակ բազմաթիվ հարցերի հետ զուգահեռ խոսել է նաև օկուպացված տարածքների մասին ու ադրբեջանական մեդիան ջանք ու եռանդ չի խնայում դրա մասին բարձրաձայնելու համար։ «Վերջին տարիներին մեր երկրները միանման ողբերգությունների միջով են անցել: Մենք այսօր զգում ենք, թե ինչ է նշանակում օկուպացիան երկրի համար, երբ քո տարածքային ամբողջականությունը խաթարված է: Օկուպացիոն գծերը բաց վերքեր են մեզ համար, որոնք իրենց հերթին խոչընդոտում են մեր զարգացմանը: Այդուամենայնիվ, չնայած այդ ողբերգություններին, մենք կարողացել ենք ամրապնդվել և զարգացնել մեր տնտեսությունները՝ որպես անկախ երկիր մեր ճանապարհը շարունակելու համար» , - հայտարարել է Վրաստանի նախագահը: Ի՞նչ է նշանակում՝ միանման ողբերգություններ։ Ինչու է մեր հարևան պետության ղեկավարը մեր թշնամու հետ քննարկում հարցեր, որում կոնկրետ մեղադրանքներ են հնչում մեր դեմ։ Վրաստանի նախագահին պետք է պաշտոնական հարց ուղղել, որպեսզի նա բացատրի իր նման արտահայտությունների պատճառը։ |