![]() 429 Ուրբաթ, 08 մարտի, 2019 թ., 08:40 Հանրապետության տարածքում՝ Մարտի 8-ի գիշերը շրջանների զգալի մասում, 8-ի ցերեկը Վայոց ձորում, Սյունիքում և Արցախում սպասվում են տեղումներ, լեռնային և նախալեռնային շրջաններում՝ ձյան, հովտային շրջաններում՝ անձրևի տեսքով: Մարտի 9-12-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Քամին՝ հյուսիս-արևմտյան՝ 3-8 մ/վ, 7-ն առանձին շրջաններում սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վ: Օդի ջերմաստիճանը 7-ի ցերեկը կնվազի 4-5, 9-11-ն աստիճանաբար կբարձրանա 6-7 աստիճանով: Երևան քաղաքում՝ Մարտի 8-ի գիշերը սպասվում են տեղումներ, քաղաքի բարձրադիր վայրերում՝ թաց ձյան, ցածրադիր գոտում՝ անձրևի տեսքով: Մարտի 8-ի ցերեկը, 9-12-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Երևան քաղաքի մարտի 8-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ. • Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝ 20.50C (1999 թ.) Եղանակային առաջիկա կանխատեսումներին ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ: |