«Առաջին անգամ համանախագահներն անում են հայտարարություն, որը գրեթե ապտակ է ՀՀ իշխանություններին». Շարմազանով
![]() 400 Շաբաթ, 09 մարտի, 2019 թ., 18:25 ՀԿ խոսնակ, ԱԺ նախկին փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արցախը չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Սա է մեր պատասխանը Չեմբեռլենին: Կարդացի Մինսկի խմբի խմբի համանախագահների հայտարությունը: Արձանագրենք. ա. Առաջին անգամ համանախագահներն անում են հայտարարություն, որը գրեթե ապտակ կամ դեղին քարտ է հայաստանյան իշխանություններին: բ. Եթե ապրիլյան պատերազմից հետո համանախագահները Երևանում հայտարարեցին, որ բանակցային վերջնական փուլին պետք է Արցախը մասնակցի, ապա այժմ ուղիղ հակահարված են հասցնում Փաշինյանին՝ պնդելով հակառակը: գ. Սա արդյունք է նախ և առաջ մեր նորաթուխ իշխանության անլուրջ և պոպուլիստական քաղաքականության: դ.Ակնհայտ է՝ մեր դիրքերը թուլացել են բանակցային գործընթացում: ե. Անկախ իշխանության սխալներից, մենք չպետք է թույլ տանք Արցախյան կարգավորման ոչ հայանպաստ լուծում: Արցախը չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Սա է մեր պատասխանը Չեմբեռլենին»: |