Փաշինյանը պատասխանեց՝ ինչ ազգություն ունեն ներգաղթած ավելի քան 15 հազար քաղաքացիները
![]() 540 Չորեքշաբթի, 27 մարտի, 2019 թ., 19:20 «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանն այսօր Ազգային ժողովում վարչապետին հարց հղեց, թե հայրենիքը լքած քանի ՀՀ քաղաքացի է վերադարձել․ «Ձեր ծրագրում որպես ներգաղթ ներկայացված է 15 313 քաղաքացի, բայց գիտենք, որ 2018թ-ին ներգաղթ են ունեցել օտարազգի քաղաքացիներ՝ Հնդկաստանից, Պակիստանից: Ունե՞նք տվյալներ, թե հայրենիքը լքած քաղաքացինե՞րն են վերադարձել, որովհետև նույն պակիստանցիների 30000 թիվ է շրջանառվում»,- իր հարցում նշեց Գևորգ Գորգիսյանը։ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ ներգաղթի վերաբերյալ թիվը վերցրել են ժամանումների պաշտոնական վիճակագրությունից, նախնական վերլուծությամբ՝ նրանց 90 տոկոսը ՀՀ քաղաքացիներ են կամ ազգությամբ հայեր: Վստահ չեմ, որ Պակիստանից այստեղ եկող քաղաքացիներ ունենք, Հնդկաստանից է, և դա նրանից է, որ մենք Հնդկաստանի հետ վիզային ռեժիմի դյուրացում ենք արել, նաև Ֆիլիպինների հետ, որը զբոսաշրջության համար էր, բայց լինում է նաև, որ աշխատանք փնտրող մարդիկ են գալիս: |