«Վստահ եմ, որ Վրաստանն ու Ադրբեջանը շուտով հանդես կգան հստակ առաջարկներով». Կարեն Վերանյան
![]() 504 Չորեքշաբթի, 03 ապրիլի, 2019 թ., 19:15 «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի վերլուծաբան, քաղաքագետ Կարեն Վերանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «ԵՄ-ն ԵՄ-Չինաստան երկխոսության համար իրավաքաղաքական հիմքեր է ձևավորում «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական նախաձեռնության շրջանակում։ Ապրիլի 2-ին կայացավ Եվրոպական խորհրդարանին առընթեր «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության քաղաքական կապերի հարցերով օրերս ձևավորված հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը: Հանձնաժողովում ընդգրկվել են Մալթայի, Մեծ Բրիտանիայի, Հոլանդիայի, Ֆրանսիայի,Չեխիայի, Ավստրիայի և այլ ԵՄ երկրների խորհրդարանականներից կազմված 15 պատգամավորներ։ Հ.Գ. Վատ չէր լինի, եթե հայկական կողմը փորձեր ակտիվանալ այդ հարթակում՝ օգտագործելով իր քաղաքական-դիվանագիտական կապերը ԵՄ հետ։ Վստահ եմ, որ Վրաստանն ու Ադրբեջանը շուտով հանդես կգան հստակ առաջարկներով»։ |