ԵԿՄ վարչության կազմն ընդունվեց միաձայն
![]() 633 Կիրակի, 07 ապրիլի, 2019 թ., 15:05 Այսօր՝ ապրիլի 7-ին «Երկրապահ կամավորականների միության» արտահերթ համագումարի ժամանակ որոշում կայացվեց կրճատել վարչության կազմը՝ դարձնելով 25 հոգանոց։ Նախկինում այն ունեցել է 100-ից ավելի անդամներ։ Ներկաները միաձայն կողմ քվեարկեցին այս առաջարկությանը, ապա միաձայն ընտրվեցին վարչության 25 անդամներ, որոնց մեջ ընդգրկված են Հայաստանի բոլոր մարզերի ներկայացուցիչներ։ ԵԿՄ վարչության անդամներն են․ Մանվել Օհանյան Հովիկ Օհանյան Արամ Զավենի Սարգսյան Մուկուչ Սափեյան Բարսեղ Բարսեղյան Գառնիկ Միքայելյան Գագիկ Խաչատրյան Սամսոն Խաչատրյան Անդրանիկ Մկրտչյան Սասուն Միքայելյան Սուրեն Բարսեղյան Մանվել Եղիազարյան Արա Կետիկյան Ղուկաս Ուլիխանյան Անդրանիկ Քոչարյան Վաղարշակ Հարությունյան Հակոբ Հակոբյան Մարտին Կարապետյան Արմեն Մխիթարյան Մանվել Գալստյան Խաչիկ Հովսեփյան Հրանտ Սարկիսով Վարդան Պետրոսյան Ռուստամ Գասպարյան Ստեփան Նիկողոսյան։ |