![]() 428 Շաբաթ, 13 ապրիլի, 2019 թ., 08:15 Հանրապետության տարածքում՝ Ապրիլի 15-ին հանրապետության տարածքում տեղ-տեղ սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, 16-ի ցերեկը, 17-ին շրջանների զգալի մասում սպասվում է անձրև և ամպրոպ։ Ապրիլի 13-14-ը, 16-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Քամին՝ հարավ-արևմտյան՝ 3-8 մ/վ, 17-ին առանձին հատվածներում սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 20-25 մ/վ արագությամբ: Օդի ջերմաստիճանը 13-15-ը կբարձրանա 2-3 աստիճանով, 17-ի ցերեկը կնվազի 8-10 աստիճանով։ Երևան քաղաքում՝ Ապրիլի 13-15-ը, 16-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 16-ի երեկոյան ժամերին, 17-ին սպասվում է անձրև և ամպրոպ, քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վ։
Երևան քաղաքի ապրիլի 12-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ. • Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝ 30.60C (1998 թ.) Եղանակային առաջիկա կանխատեսումներին ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ: |