«Ադրբեջանի ՊՆ Զաքիր Հասանովը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի շտաբի գլխավոր ղեկավարի հետ». Աշոտ Ասատրյան
![]() 461 Հինգշաբթի, 18 ապրիլի, 2019 թ., 02:05 Ռազմական վերլուծաբան Աշոտ Ասատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱՄՆ դեսպանին հանդիպելուց հետո Ադրբեջանի ՊՆ Զաքիր Հասանովը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի շտաբի գլխավոր ղեկավարի հետ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ամեն գնով փորձում է նորանշանակ դեսպանի հետ հանդիպումը ներկայացնել խիստ ռազմական ուղղածության հանդիպում, սակայն տարածված հաղորդագրությունից պարզ է դառնում, որ դա ամենահասարակ ծանոթությունն է դեսպանի և նախարարի միջև: Սակայն Հասանովի կաբինետային հանդիպումները այսքանով չեն սահմանափակվում և ադրբեջանցիների բանակցության վերջին՝ ռազմական ոլորտի, հույսը հանդիպում է ունեցել նաև ՆԱՏՕ-ի գլխավոր շտաբի ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Յան Բուրկսի հետ: Հատկապես Մամեդյարովի հայտարարությունից հետո, թե իր հետ լեզու չգտնելու դեպքում հայկական կողմը կբանակցի Զաքիր Հասանովի հետ, նախարարը սկսեց ակտիվ հանդիպումներ իրականացնել, երևի փորձում է իրեն ապահովագրել միջազգային կառույցներով: Սակայն չի գիտակցում, որ նրանք իրեն չեն օգնելու, եթե չկարողանան օգնել ԱԳ նախարարին»: |