«էլի ենք բաներ բացելու. թե որտեղից են սլաքավարները վարձատրվում. Տաշիրից, Տարոն Մարգարյանից, մինչև Ռոբերտ Քոչարյան». Ս. Սաֆարյան
![]() 496 Երկուշաբթի, 22 ապրիլի, 2019 թ., 18:50 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ֆեյքերին պալիտ անելուց հետո սլաքավար ձիու քաք ա վատացել: Այլևս չեն կարողանում անել այն, ինչ նախկինում են արել: Թույլ չեմ տալիս: Նախկինում Տարոն Մարգարյանից զակազ էր ստանում, ու մեր շենքի բակ լրագրող էր ուղարկում, որ վատ կարծիքներ նկարեն իմ մասին, չէր ստացվում, ընդամենը ՀՀԿ-ից ու ՕԵԿ-ից 5.000 դրամ ստացող մի կնոջ կարողացավ գտնել, էդ էլ շենքում մարդ չկա, որ չիմանար, թե դա ով է: Երևի գիտի չեմ էլ նկատել, թե ինչ "դեր" էր խաղում իր ֆեյք կայքերով իմ մասին ֆեյքերի գրածները իր էջեր տանելով: Երևի գիտի թե 2016-ի աշնան ռուսահայկական ֆեյքային գրոհը մոռացել եմ, որը "լուսաբանում" էր: Պարզվում է՝ ֆեյքերի տակ գործողները նեղվել են, որ բռնվել են: Ու էլի ենք բաներ բացելու. թե որտեղից են սլաքավարները վարձատրվում, ովքեր են փողերով պադագրեվ անում՝ Տաշիրից, Տարոն Մարգարյանից մինչև Ռոբերտ Քոչարյան: Քիչ մնաց, շուտով օրենք կընդունվի, ու ստիպված կլինես հրապարակել, թե ինչով ես պահում մագնիսներդ ու սլաքներդ, կպարզվեն հյուսիսից եկող փողերդ: Մնացածի մասին կերգես ԱԱԾ-ում: |