«Երբևիցե Մարտի 1-ի զոհերի հարազատների ցավ ու դարդին հաղորդակից եղե՞լ եք». Մհեր Ղալեչյան
Երեքշաբթի, 07 մայիսի, 2019 թ., 16:00
Լրագրող Մհեր Ղալեչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը դիմել են ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու խնդրանքով: Որպեսզի, մեջբերում եմ, «Արցախի Հանրապետության երեք ղեկավարներն էլ ներկա գտնվեն մայիսի 9-ի տոնակատարություններին Ստեփանակերտում և Շուշիում, ինչը, վստահաբար, համերաշխության և միասնականության ազդակ կդառնա ոչ միայն մեր հասարակության, այլև ամբողջ աշխարհի ու նաև հակառակորդի համար»:
Փայլուն է: Այսինքն՝ Սասուն Միքայելյանը, Հովիկ Հարությունյանը, Վաղարշակ Հարությունյանը, Արտակ Զեյնալյանը և հարյուրավոր այլ ազատամարտիկներ, որոնց այդ նույն Քոչարյանի օրոք բռնությունների են ենթարկվել, ապօրինի ձերբակալվել, կալանավորվել, խոշտանգվել, շինծու գործերով ազատազրկվել, իրենք մարդ չէին, նրանցից գոնե մեկի համար չարժեր մատը մատին խփել, նույնաբովանդակ տեքստով դիմել ՀՀ դատախազին, գոնե մեկի համար: Թեպետ այդ հարյուրավորներից յուրաքանչյուրն էլ անուրանալի դեր է ունեցել արցախյան ազատամարտում, իրենց կյանքն են տվել, իրենց առողջությունը, հոգին, նրանցից գոնե մեկը արժանի՞ չէր այնպիսի վերաբերմունքի, ինչպես՝ Քոչարյանը: Բա այդ ազատամարտիկներին էլ՝ հատ-հատ, հրավիրեք մայիսի 9-ի տոնակատարություններին, մանավանդ, որ նրանցից յուրաքանչյուրն էլ արժանի է ու վաստակել է այդ տոնախմբությունների գլխավոր դերակատար լինելու կոչումը: Այդ հարյուրավոր ազատամարտիկները և ինչո՞ւ միայն ազատամարտիկները, ՀՀ հազարավոր քաղաքացիները, որոնց Քոչարյանը տարիներ շարունակ բանտերն էր լցրել, որ նրանց համար դիմեիք դատախազին, դա համերաշխության և միասնականության ազդա՞կ չէր դառնա ոչ միայն մեր հասարակության, այլև ամբողջ աշխարհի ու նաև հակառակորդի համար, ինչպես ասում եք: Թե՞ ընդհակառակը, մարտի 1-ին ժողովրդի արյունը թափելով, սաղ աշխարհին համերաշխության և միասնականության օրինա՞կ էիք ցույց տալիս: Երբևիցե Մարտի 1-ի զոհերի հարազատների ցավ ու դարդին հաղորդակից եղե՞լ եք: Այսինքն՝ Արցախի համար միս ու արյուն տված մեր հրաշք ազատամարտիկները մի հատ Քոչարյան չարժե՞ն: Թե՞ այդ ազատամարտիկները զրո են, քանի որ երբևիցե Արցախի նախագահ չեն եղել: Թե՞ առաջնորդվում եք «էծը էծի համար լավ է, քան մի սուրու ոչխարը» տրամաբանությամբ»: