«Չի բացառվում, որ կայանա Փաշինյան-Ալիև ոչ պաշտոնական հանդիպում». վարչապետի խոսնակ
Երկուշաբթի, 13 մայիսի, 2019 թ., 21:45
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև Բրյուսելում հանդիպման նախնական պայմանավորվածություն չկա, սակայն չի բացառվում, որ կարող է կայանալ ոչ ֆորմալ հանդիպում»,- Լյուքսեմբուրգում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշել է վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Նրա խոսքով՝ նախնական պայմանավորվածություն չկա: «Բավականին կարևոր միջոցառում է լինելու՝ ի նշան գործընկերության այս 10 տարվա հռչակմանը, որին ներկա են լինելու նախաձեռնողները, ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Արևելյան գործընկերության 6 երկրների ղեկավարները: Ենթադրում եմ, որ Ադրբեջանի ղեկավարը նույնպես այնտեղ է լինելու: Հանդիպում անցկացնելու պայմանավորվածություն այս պահի դրությամբ չկա»,- ասել է նա։
Կարապետյանը չբացառեց, որ հնարավոր է լինի ոչ պաշտոնական հանդիպում երկու երկրների ղեկավարների միջև: «Լինում են ֆորմալ և ոչ ֆորմալ հանդիպումներ: Վերջին հանդիպումը տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Դժվարանում եմ ասել՝ արդյոք այդ հնարավորությունը կլինի, թե ոչ: Պաշտոնական ճաշի ընթացքում նախատեսվում է, որ ղեկավարները հանդես կգան ելույթներով: Վստահ եմ, որ շփում կլինի, բայց թե ինչ կարգի, այս պահին դժվար է ասել»,- նշել է նա:
Նշենք, որ այսօր առավոտյան մեկնարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Լյուքսեմբուրգ։ Փաշինյանը հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի վարչապետի, Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի նախագահի ու խորհրդարանականների հետ: Այնուհետև նախատեսվում է, որ Փաշինյանը Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի շենքում կմասնակցի Արևելյան գործընկերության տասնամյակին նվիրված պաշտոնական ընթրիքին, որը կտրվի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի անունից: