Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցների և հակաքոչարյանական ակտիվիստների բողոքի ակցիան՝ ուղիղ միացմամբ
![]() 443 Երեքշաբթի, 14 մայիսի, 2019 թ., 11:01 Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմաց երկու բողոքի ակցիա է ընթանում. ցուցարարների մի մասը, որոնք ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներն են, պահանջում նրա ազատությունը, մյուս խումբը՝ ցմահ ազատազրկումը: Հիշեցնենք, որ այսօր 12:30-ին հրապարակվելու է Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի ներկայացրած միջնորդության վերաբերյալ որոշումը։ Հիշեցնենք, որ երեկ լարված իրավիճակ էր դատարանի դիմաց: Քոչարյանի աջակիցները պատռել էին բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիի պաստառները, ապա ջրի շշով հարվածել դեմքին: Ավելի ուշ, վերջինները ագրեսիվ վարք էին ցուցաբերել քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանի հանդեպ՝ թույլ չտալավ մուտք գործել դատարան: Նույն վերաբերմունքին արժանացավ նաև Մարտի 1-ի տուժողների ներկայացուցիչ, փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը: