«Ասել, որ ամեն ինչ կախված է Ռուսաստանից, այնքան էլ ճիշտ չէ»․ ՌԴ դեսպանը՝ արցախյան հակամարտության մասին
![]() 631 Երեքշաբթի, 11 հունիսի, 2019 թ., 13:55 «Հայաստանում հայտնի դեպքերից հետո (նկատի ունի հեղափոխությունը-հեղ․), մեկ տարվա ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունները կայուն զարգանում են, մնում են բարձր մակարդակի վրա և շարունակում են կրել ռազմավարական դաշանկցի բնույթ»,- այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով վերջին տարվա ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերութուններին։ Դեսպանն ընդգծեց, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի տնտեսական կարևոր դաշնակիցը։ Անդրադառնալով ղարաբազյան հակամարտության խնդրին՝ Կոպիրկինը նշեց․ «Իհարկե, Ռուսաստանը մեծ դեր ունի ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում։ Մենք գործում ենք Մինսկի խմբի կամզում և Մինսկի խմբի մեր գործընկերների հետ ձեռնարկում ենք անհրաժեշտ միջոցները։ Մեխանիզմները կան, գործում են։ Հասկանալի է, որ որոշումը հակամարտության երկու կեղմերի միջև պետք է կայացվի․ այստեղ ես կարծում եմ, որ պետք է բալանսավորված մոտենալ Ռուսաստանի դերին, այն կարևոր է, ակտիվ, բայց այն չի կարող փոխել հակամարտութկան երկու կողմերի դիրքորոշումը։ Ասել, որ ամեն ինչ կախված է Ռուսաստանից, այնքան էլ ճիշտ չէ»,- ընդգծեց բանախոսը։ |