«Նիկոլի վստահությունից եմ ուզում, երբ նախկին ռեժիմի մնացորդներին ուզում է բանակցություններում խոսքի իրավունք վերապահել». Վահագն Ավագյան
![]() 341 Երկուշաբթի, 08 հուլիսի, 2019 թ., 21:10 «Սասնա Ծռեր» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վահագն Ավագյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նախորդ մեկ տարվա ընթացքում Բակո Սահակյանը և իր ստվերային ղեկավարները բազմիցս հակահայկական և պրոռուսական դիրքորոշմամբ են հանդես եկել, հրապարակային կերպով հարվածել են ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանություններին, ժամանակավոր հեռացրել են այդ հարվածող գործիչներին, հետո հետ են բերել մեկ այլ պաշտոնի, Քոչարյանի համար հրապարակային նվաստացրել են իշխանություններին՝ դատարանում հանդես գալով որպես երաշխավորներ, մասնակից են եղել 2016-ի ապրիլյան պայմանավորված պատերազմին և հողեր են հանձնել թշնամուն: Նիկոլի վստահությունից եմ ուզում, երբ Ռեգնումի հորդորներով այդ նախկին ռեժիմի մնացորդներին ուզում է բանակցություններում խոսքի իրավունք վերապահել և վստահ լինել, որ մեր ժողովրդին չեն դավաճանելու և ռուսներով մեր իշխանություններին շանտաժ չեն անելու...»: |