Արցախում ներքաղաքական լարվածությունը հասնում է գագաթնակետին. ո՞ւմ նկատի ուներ ԱԱԾ-ն. «Ժողովուրդ»
Երեքշաբթի, 09 հուլիսի, 2019 թ., 09:15
«Երեկ Արցախի ազգային անվտանգությունը զգոնության կոչ արեց 2020 թ. Արցախում կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցել ցանկացող ուժերին և անհատներին:
Հետաքրքիր է, որ Արցախի ներսում այդ հայտարարությունը հստակ ուղերձ են համարում Արցախի հերոս Սամվել Բաբայանին, որն իր կողմնակիցների հետ ստորագրահավաք է սկսել, որը հնարավորություն կտա իրեն առաջադրվել որպես նախագահի թեկնածու:
Արցախի ներսում նաև այն մտահոգությունը կա, որ այդ փոփոխությունից կարող են օգտվել նաև այլ անձինք, որոնք ունեն Հայաստանում մշտական բնակություն ունենալու 10 տարվա ցենզը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Արցախի պատգամավորները հիմնականում բացասական են վերաբերվում այդ դրույթի ամրագրմանը, և հենց վերը նշված պատճառներից ելնելով՝ հավանաբար, խորհրդարանը կմերժի ստորագրահավաքի նախաձեռնությունը:
Ս. Բաբայանն արդեն իսկ հայտարարել է, որ հանրահավաքներ են լինելու Արցախում, եթե ստորագրահավաքը մերժվի, ու ոչ մի դեպքում ինքը թույլ չի տա՝ Արայիկ Հարությունյանը նախագահ դառնա»,-գրում է թերթը: