«Կրակի հետ եք խաղում». Տիգրան Գրիգորյան
![]() 1122 Շաբաթ, 27 հուլիսի, 2019 թ., 22:25 Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության անդամ Տիգրան Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բակոյին կարելի է հանել Սովոկից, բայց Սովոկը Բակոյի մեջից հնարավոր չէ հանել։ Տեսնես ներքաղաքական հերթական սրացումից առաջ երբ Արցախի իշխանությունները հավաքում են իրենց գրպանային ՀԿ-ներին ու ստիպում, որ վերջիններս ինչ-որ կոչերով հանդես գան, ի՞նչ են ակնկալում։ Ասենք, ընդդիմադիր X գործիչը, ով պատրաստվում էր ինչ-որ գործողություններ իրականացնել, ամիսներ շարունակ աշխատում էր ու մարդկանց մոբիլիզացնում էր, վերջին պահին, լսելով իշխանական որևէ օլիգարխից կամ պետական բյուջեից սնվող երիտհայրենասեր Շատակերիկ Բթամտյանի կամ պառավալիբերալ Կապտամանչուկ Քաչալյանի միասնականության և խոհեմության կոչերը, որոշելու է հրաժարվե՞լ իր պլաններից։ Դուք հո գանգուղեղի ֆիմոզով չե՞ք տառապում։ |