«Եթե դատարանը նորից մերժի միջնորդությունը, փաստաթղթերը կուղարկվեն ՄԻԵԴ». Մ. Գրիգորյանի պաշտպան
![]() 380 Երկուշաբթի, 29 հուլիսի, 2019 թ., 16:50 Այսօր Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանն ասուլիսի ժամանակ նշել է, որ Մ. Գրիգորյանի նկատմամբ իրականացվող խոշտանգման և, նրա խոսքով, ընտրովի արդարադատության պատասխանը վաղը Հայաստանի Հանրապետությունն ու ՀՀ քաղաքացին է վիճարկելու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում: «Դատական իշխանությունը, գտնվելով գործադրի կոշիկի տակ, ոչ միայն չի նպաստում երկրի զարգացմանը, այլ խնդիրներ է ստեղծում ՄԻԵԴ-ում։ ՄԻԵԴ-ն այսօր անդրադառնում է տարիներ առաջ մարդու իրավունքների խախտումների գործերով բազմաթիվ հայցերի: Դրանք, որպես կանոն, այն գործերն են, երբ դատական իշխանությունն ընտրովի արդարադատություն է իրականացրել, որը տեղի է ունենում նաև այսօրվա Հայաստանում»- ասել է պաշտպանը: Նա նաև նշել է, որ օրերս Մանվել Գրիգորյանը հերթական հետազոտությունն է անցել, և արձանագրվել է ավելի բացասական դինամիկա: |