Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել
![]() 456 Կիրակի, 04 օգոստոսի, 2019 թ., 10:35 ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Չնայած ես ինքս որոշակի դժգոհություններ ունեմ ճանապարհաշինության ծրագրի իրականացման ընթացքի և որակի վերաբերյալ, նման գնահատական լսելը հաճելի է: Ասեմ նաև, որ բոլոր այն դեպքերում, երբ ասֆալտապատման աշխատանքները որակական ստանդարտներին չեն համապատասխանում, դրանց դիմաց վճարումներ չեն կատարվում և միջոցներ են ձեռնարկվում անորակ աշխատանք կատարած ընկերություններին պատժելու, կամ աշխատանքը որակական չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Կոնկրետ Երևան-Նոյեմբերյան հատվածում երկու այդպիսի մեծ կտոր կա: Նաև օրենսդրական փոփոխություններ ենք պատրաստում, որոնց արդյունքում անորակ աշխատանքներ իրականացնող ընկերությունները սնանկանան և հեռանան ասպարեզից: Քննարկում ենք նաև՝ դիտավորյալ անորակ աշխատանք իրականացնելու համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու հարցը»։ |