«Քանի այդ բաժանարար գիծը քաշած չէ, չինովնիկները մտածելու են նախորդ կոռուպցիոն ժամանակների վերադարձի մասին». Լևոն Գալստյան
![]() 364 Կիրակի, 04 օգոստոսի, 2019 թ., 21:20 Բնապահպան Լևոն Գալստյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այսօր մեր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ ինստիտուցիոնալ կաթվածահար վիճակ է եղել պետական կառավարման համակարգում մերժվածների ժամանակ, և դա գաղտնի հաշվետվության մեջ գրված է եղել դեռ 2014-ին։ Նշեց, որ այդ համակարգի պահող միակ ուժը՝ դա համակարգային կոռուպցիան է եղել։ Բայց, ցավոք, կրկին չուզեց, որպես վարչապետ, հստակ քաղաքական գնահատական տալ այդ համակարգին և բաժանարար գիծ քաշել նախորդ ու ներկա համակարգերի միջև։ Քանի դեռ այդ բաժանարար գիծը քաշած չէ, և գնահատականները հստակ տրված չեն, ներկա կառավարման համակարգը շարունակելու է մնալ նախորդների տրամաբանական շարունակության մեջ, և չինովնիկները հոգու խորքում մտածելու են նախորդ երանելի կոռուպցիոն ժամանակների վերադարձի մասին։ Հիշենք, որ նույն վարչապետի խոսքերով կառավարման և իրավապահ մարմիններում դերակատարների 90%-ը դեռ հնից մնացած ժառանգությունն է։ Իսկ այդ համակարգը, ժամանակի ընթացքում, կարող է կուլ տալ ցանկացած նոր կադրի՝ որքան էլ ուզում է նա լինի հեղափոխական»։ |