«Ձեր փուչիկները ձեր տներում փչեք». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 333 Կիրակի, 11 օգոստոսի, 2019 թ., 23:35 Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանի գրառումը. «Էնքան ապրեցինք, որ իմացանք Ռոբերտ Քոչարյանն ու Կարեն Կարապետյանն են սեփական փողերով ու տատիկի ժառանգությամբ Գյումրին կառուցել։ Հա, ճիշտ եք լսում՝ ոչ մեր ծնողներն իրենց վճարած հարկերից գոյացած բյուջեի հաշվին, ոչ Քրքորյանի, Ազնավուրի, այլ հայորդիների նվիրատվությունների հաշվին, ոչ անգամ Հսնթսմանների կամ օտարեկրյա բարերարների ու եծպետությունների հաշվին, ոչ 500 միլիոն ռուսական ու այլ վարկերի հաշվին, որը մենք ենք փակում ու սերունդներն են փակելու։ 10 տարի Արցախի ազաֆամարտի պատմությունն էլ կեղծեցին, նրա շուրջ ստեղծելով անհարկի մեծ փուչիկ, մոռացության տալով իրենից մեծ ավանդ ունեցող հերոս տղերքին, ու էսօր զարմանում ու զայրանում են, թե ինչի մյուսները այդ փչած փուչիկը չեն ընդունում։ Հիմա էլ՝ աղետի գոտին ու Գյումրին է։ Ձեր փուչիկները ձեր տներում փչեք, մենք գիտենք Արցախի իրական հերոսներին էլ, Գյումրին կառուցողներին էլ։ Փաշինյանն ու մենք էլ լրիվ իրավունք ունենք մեր ու այդ նվիրյալ մարդկանց միջոցներով կառուցված փողոցներում դուխով ֆռֆռալու»։ |